İİBF’de ÇİN’İN YENİ DIŞ POLİTİKA VİZYONU ATÖLYESİ DÜZENLENDİ

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2018-2019 akademik yılının ilk programını ‘Çin’in Yeni Dış Politika Vizyonu’ başlıklı atölye ile hayata geçirdi. Boğaziçi Asya Araştırma Merkezi’nden Uzman Mehmet Enes Beşer, Engin Gül ve Doğukan Doğu, SDÜ İİBF A Salonu’nda Çin’in ‘Kuşak ve Yol Girişimi’, ‘Yeni İpek Yolu Ekonomisi’ ve ‘İnci Dizisi Stratejisi’ başlıklı projelerini masaya yatırdı.

SDÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Murat Okçu, atölye açılışında yaptığı değerlendirmede küresel bir dosya ile yeni eğitim-öğretime başladıklarını söyledi. 21’inci yüzyılın yükselen yıldızının hiç kuşkusuz Çin Halk Cumhuriyeti olduğunu savunan Prof. Dr. Murat Okcu, ”Suriye ve Arap coğrafyasında dâhi var olmaya çalışıyorlar. En dikkat çeken yönlerinden biri de ‘Yapay Zekâ’ alanında gerçekleştirdikleri çalışmalardır. 2030 yılında bu alanda dünya liderliğini elde etmek için stratejik plan yapıyorlar. Çok etkileyici bir tablo” şeklinde konuştu.

SDÜ İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Ümit Alperen ‘Kuşak ve Yol: Çin’in Dünya’ya Açılma Girişimi’ başlıklı bir analiz paylaştı.

Boğaziçi Asya Araştırma Merkezi’nden Uzman Mehmet Enes Beşer de Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi olarak tanımlanabilecek Dünya’ya açılma projesinin Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından hayati değer taşıdığını söyledi. Uzman Beşer de Çin’in İpek Yolu Ekonomisi Kuşağı hakkında bilgiler paylaştı.

Yine Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi’nden Uzman Engin Gül ve Doğukan Doğu da ‘Çin Halk Cumhuriyeti’nin Global Yatırımları ve İnci Dizisi Stratejisi’ konularını ele aldılar. Atölye programı, açık tartışma ortamı ve soru-yanıt bölümleri ile devam etti.

About admin

Bir cevap yazın